20 Nisan 2009 Pazartesi

Kızımın gece kıyafeti:)Beyaz kısımla pembenin birleştirlmesi bu şekilde oluyor. Pembe iple beyazın üzerine batarak başlıyoruz. Bitince beyazın üzerine doğru çeviriyoruz.

Burası da üst kısmı. Pembe kısmı örüp bitirip ondan sonra bu sütyen (Töbe töbe:) kısmı örülüyor. Yani önce elinizde beyaz üzerinde pembe örümcekli kısımdan oluşan etek gibi parça olacak sonra üst kısım örülecek. Arasındaki beyaz kısmı da en son iki parçayı birleştireceksiniz.


Bebeğime ilk bayramında giymesi için ördüğüm kıyafeti. Aynı modeli nette görmüştüm. Yapıverdim:) Kızıma çok yakışıyordu ama artık olmuyor. bu çocuklar ne kadar da hızlı büyüyor. bunun saç bandını da yaptım. ama resmini çekemedim. beğenilerinize...
YAPMAK İSTEYENLER İÇİN:

İpler: beyaz kısmı bildiğin lif ipi, pembe kısmı ise işlengi ipi. Öncede seccade işlenen iple ördüm. daha ince ve parlak bir ip.keşke altını da onunla örseydim. ince kaçar diye örmedim. Merserize ince iplerle de çok güzel olabileceğini düşünüyorum. neyse sana kalmış artık :)
Öncelikle beyaz iple göğüs kısmından başlıyoruz. bebeğinizin kol altından bedenine göre zincir çekin. zincirin iki ucunu kapatın. büyükçe bir halka olacak. O halkanın üzerine 3 zincir çekip 2 de çıkarak kutucuklar yapın.Bütün sırayı bu şekilde tamamlayın. İkinci sırayıda aynen yapın. ilk 3-4 sıra arttırmayın ama sonraki sıralarda etek kısmına doğru ilerledikçe iki sırada bir falan mutlaka arttırın. Böylelikle taaaa istediğiniz uzunluğa kadar örün. (Göğüsten etek ucuna doğru gidiyoruz unutmayın. o sebepten arttırmalara dikkat edin) yeterli uzunluğa gelince fırfır kısmını yapın. onuda bilmeyenler için şöyle anlatayım. İlk sırayı tamamen 3 te çıkarak dolguyla dolduruyoruz. İkinci sırada her doldugunun tepesine 2 defa batarak yine 3 de çıkıyoruz. 3. sırada yine her dolgunun başına 2 tane batıyoruz. gittikçe dolgu sayısı arttığı için fırfır oluyor. ben abartmışım galiba çok sık oldu.
Beyaz kısım bu şekilde bitmiş oldu.
Pembe iple örgüue başladığımız yerden başlıyoruz. Beyaz iple yaptığımız karelerin içine bir ya da iki kare atlayarak 3 er dolgu yapıyoruz. ben 3 de çıktım. Baştan nasıl başladıysanız öyle gidin. yani iki kare atladıysanız hep iki kare atlayarak gidin. Beden kısmında göz kararı beyaz kısmın genişliğine göre 5-7 sıra falan örün. Alltaki örgüden dar ya da çok geniş olmasın arttırmaları güzel yapın yani. sonra geri kalan kısmı istediğiniz udunluğa göre örümcek yapın. yine ara ara arttırın beyaz kısımdan geniş olsun ki eteğini toplayabilelim. pembe kısımda bu şekilde bitiyor. eteğini ister salık bırakın istersenizde ördüğünü küçük bir çiçekle ya da kurdeleyle toplayın.
gelelim sütyen kısmına. (töbe töbe:) Ön bedeni göz kararı ikiye ayırın tek taraını önce sonra diğer tarafını yapın. Alt kısımdan başlayıp ara ara dolguları eksilterek sap kısmına gelin sapınıda örüp bitirin. diğer tarafı da aynı sayılarla yapın. bitti mi? hayır...
İç kısımdan beyaz kısmın başladığı yerden yeniden başlayıp iki sütyen parçasını içten birbirine eklemek için bir miktar daha örün. bu resimde en üstte gördüğünüz beyaz yer. eğer isterseniz resmini koyayım daha anlaşılır olabilür.
En son büyükçe bir çiçekle ortasını süsleyin. bitti gitti...
bu kadar uzun anlattığıma bakma çok kolay aslında. anlaşılmayan yerleri sorabilürsünüz:))

İlla sipariş vereyim derseniz: dantelsiparisver@gmail.com
3 yorum on "Kızımın gece kıyafeti:)"

sinem on 21 Nisan 2009 14:22 dedi ki...

bebek gece elbisesinin yapımını orenmek istiyorum

berkbuket on 22 Nisan 2009 17:22 dedi ki...

anlamasına anladımda sütyen dedikten sonra tövbe tövbe demene çok güldüm. birde ben ilk gördüğümde ayrı ayrı sanmıştım ama birleşik olması çok daha kullanışlı çocuk için. hatta düşündümde o beyaz kısmı üstünde nasıl tutacak diye. çok güzel olmuş ellerine sağlık.

seda on 2 Mayıs 2009 01:55 dedi ki...

resimlerle daha detaylı anlatmanızı rica edicem.çok güzel olmuş

 

ÖRGÜ örgü ÖRGÜ örgü ÖRGÜ Copyright 2008 All Rights Reserved Baby Blog Designed by Ipiet | All Image Presented by Tadpole's Notez